چاقی های موضعی:

چاقی های موضعی بدترین نوع چاقی هستند. اگر شما کلا چاق باشید یک رژیم لاغری می گیرید و 15 کیلو و یا بیشتر کم میکنید و متناسب با کاهش وزن قسمت های دیگر بدن هم لاغر می شود!! اما کسی که قد و وزنش نرمال است و یا صورت آن کوچک است و نمی خواه تاثیری در صورت آن رخ دهد حال باید با چاقی موضعی چکار کند!؟

امروزه شیوه های نوین و جالبی برای افراد وجود دارند تا آن ها به تناسب اندام برسند. چیز هایی که حتی به ذهن بشر در گذشته نزدیک هم خطور نمی کرد. امروزه به شیوه های پزشکی تبدیل شده که به افراد کمک می کند تا تناسب اندام داشته باشند. علاوه بر راه های کلاسیک و معمول مانند ورزش و رژیم های غذایی مختلف امروز افراد برای رسیدن به آرزوی خود در داشتن تناسب اندام حتی خود را به دست تیغ های جراحی نیز می سپارند و هزینه ها و مشکلات آن را به جان می خرند.

بسیاری از افراد پس از امتحان شیوه های متداول مانند ورزش و رژیم و نگرفتن نتایج لازم و خوب از آن ها به سمت راهکارهایی می روند که ممکن است همراه با عوارضی باشد.

رژیم در لاغری:

وقتی رژیم میگیرید از سر تا نوک پا لاغر میشه. اما روش های موضعی باعث تغییر سایز ناحیه مدنظر شده و تاثیری بر سایر قسمت های بدن ندارد. ورزش پیشنهاد خوبی برای لاغری موضعی است. اما ورزش حرفه ای هم تا حدی باعث از بین رفتن چربی های سمج میشه. و گاها بعد از یک مدت هیچ تغییر سایزی نخواهید داشت. در نهایت به مرحله آخر درمان می رسیم. یعنی دستگاه های لاغری موضعی، حتما در اینترنت انواع مختلف را دیده اید.

متدهای بسیاری برای لاغری و تناسب اندام توسط متخصصین امر ابداع شده اند. برخی از شیوه ها که تنوع و گوناگونی بسیاری نیز دارند، چربی های اضافه و بافت های سلولیتی موجود در بدن را هدف می گیرند. و به نوعی با درمان های موضعی فرد را به تناسب اندام می رسند. دستگاه های لاغری عملکردی به این شکل دارند و امروزه انواع گوناگونی از آن ها در کلینیک های تخصصی زبیایی و تناسب اندام یافت می شوند. متخصصین این امر با سنجش شرایط بدنی فرد و میزان چربی اضافه و سلولیت موجود در بدن او دستگاهی را برای درمان پیشنهاد می کنند که ایده آل ترین نتیجه را در بر داشته باشد.

روش های متداول درمان چاقی:

روش‌های درمان چاقی و رفع چربی‌های موضعی، باتوجه به تأثیر آن‌ها روی سلول‌های چربی، به دوگروه تقسیم می‌شوند:

  1. تأثیر بر کاهش اندازه سلول‌های چربی (بدون تغییر تعداد سلول‌های چربی). مثل رژیم‌های لاغری، ورزش، اعمال جراحی کاهش وزن (bariatric) نظیر کاهش حجم معده (بالون، حلقه یا gastric band) و عمل اسلیو (sleeve gastrectomy) و کاهش طول روده‌ها مثل عمل بای‌پس و…
  2. تأثیر بر کاهش تعداد سلول‌های چربی مثل عمل لیپوساکشن، لیپولیزبا RّّF، لیزرلیپولیز و…
روش‌های درمان چاقی

روش‌های درمان چاقی

تصویر بالا روش لاغری با مکانیسم کاهش اندازه سلول چربی را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید تعداد سلول‌های چربی بدون تغییر مانده و فقط اندازه سلول‌های چربی کاهش پیدا می‌کند. طبیعی است که استعداد چاقی در این روش کماکان باقی می‌ماند.

 

روش‌های درمان چاقی

روش‌های درمان چاقی

تصویر فوق روش لاغری با مکانیسم کاهش تعداد سلول‌های چربی (با استفاده از دستگاه Exilis) رانشان می‌دهد.

اگر تعداد سلول‌های چربی را تنها عامل استعداد چاقی در نظر بگیریم، براین مبنا روش‌های گروه اول، برگشت‌پذیر و روش‌های گروه دوم غیر‌قابل‌برگشت تلقی می‌شوند.

درمان چاقی موضعی و به عبارت دیگر لاغری موضعی، کاهش سایز و تناسب اندام در چند سال اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و به جای اعمال جراحی تهاجمی و پرعارضه‌ای نظیر لیپوساکشن(liposuction) و ابدومینوپلاستی و…، روش‌های غیرتهاجمی و موثری مثل RF, اولتراسوند محبوبیت پیداکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست